LEYLÂ ERBİL

Di sala 1931’e de li Stenbolê hate dinê. Di Liseya Keçana Beyoğlu û Kadıköyê de xwend. Li Zanîngeha Stenbolê Fakulteya Ziman û Wêjeya Îngilîzî xwend. Di gelek cihan de sekteter wergêrî kir. Di sala 1956’an de yekem çîroka wê weşiya. (Uğraşsız-Bêkar û Bêkoşan’ Kovara Seçilmiş Hikayeler) di kovarên wekî Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Papirüs, Ataç, Yelken de nivîsên  wê weşiyan. Li görî tu bizava wêjeyê nenivîsand. Bêyî ku ji kalîte û çawaniya nivîs û nivîskariya xwe tawîzê bide, tim ûji bêgavî bi komên kotekyariyê re têkoşiya. Gencîneya heyî ya zimanê Tirkî guherand û nêrîn û awirekî nûtir ji bo wêje û nivîskariya Tirkî afırand.

Erbil, avakara Yekîtiya Hunermendên tirkiyeyê (1970), ya Sendîkaya Nîviskarên Tirkiyeyê (1974) û endema PEN Komelaya Nivîskaran e. Erbil, di sala 1961’e de bûye endama TİP (Partiya Karkeran a Tirkiyeyê) û di Bûroya Cand û Hunerê de xebitiye. Xelata Rûmetê ya Komeleya Wîjekaran (2001) û Xelata Rûmetê ya Rojên Çîrokan a Enqereyê li Leylâ Erbil hatiye pêşkêşkirin. PEN Komeleya Nivîskaran, di salên 2002 û 2004’an de Leylâ Erbil ji bo Xelata Wêjeyê ya Nobelê wkî berandam nîşan daya.

 ***

1931 yılında istanbul’da doğdu. Beyoğlu Kız Lisesi  ve Kadıköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nede eğitim gördü. Çeşitli yerlerde sekteret çevirmenlik yaptı. 1956’da ilk öyküsü yayınlandı. (Uğraşsız’ Seçilmiş Hikayeler Dergisi) Giderek, Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Papirüs, Ataç, Yelken gibi edebiyat dergilerinde yazdı. Kendinden önce yerleşmiş bir okula bağlı kalmadı. Yazınsal niteliklerinden  ödün vermeden toplum tabularıyla, baskı gruplarıyla sürekli mücadele etmek zorunda bırakıldı. Dilin oturmuş kelime hazinesini değiştirerek yazınımıza yeni bir bakış açısı getirdi.

Erbil ilk öykülerinden başlayarak (1956 Uğraşsız) romanları ve metinleriyle Ortodoks Marxçı’ların karşısında yer almasıyla tanındı. Başlıca düşünce kaynakları, Marx ve Freud olarak belirtildi. Psikanalizin özgürleştirici öğelerinden yararlanlarak yen ibir dil ve biçem geliştirdi.

LEYLÂ ERBİL - Yazarın Kitapları

Kapat