AHMET TELLİ

Ahmet Telli, 2 Aralık 1946 tarihinde Çankırı'nın Eskipazar ilçesinde dünyaya geldi. Hasanoğlan, Kayseri Pazarören, Pınarbaşı öğretmen okullarında eğitim gördü.

Öğretmen okulunu bitirdikten sonra dört sene ilkokul öğretmenliği, sonrasında Gazi Eğitim Enstitüsü'nü bitirip Kastamonu, İnebolu, Doğanyurt, Kırıkkale ve Ankara Atatürk Lisesi'nde Türkçe, Edebiyat öğretmenliği yaptı.

1981'de, Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğretmenken, sıkı yönetimde tutuklandı ve aynı sene beraat etti. Cigerhun'un şiirleri üstüne yazdığı bir yazısından dolayı kısa bir süreliğine ikinci bir hüküm giydi.

Kitapçılık ve yayıncılık yaptı, çeşitli yayınevlerinde editör ve yönetici olarak çalıştı.

1993 senesinde mahkeme kararıyla öğretmenliğe geri döndü ve emekli oldu.

İlk şiiri 1961'de yayınlanan Telli'ye, 1972 senesinde Cengiz Tuncer'in Kerkenez adlı romanı üstüne yazdığı bir yazısından dolayı Varlık Dergisi Eleştiri Ödülü ikinciliği verildi. 70'li senelerde daha çok deneme ve kitap tanıtma yazıları yazan Telli, kitaplarını 1979 yılından sonra yayınlamaya başladı.

Özellikle 1972 senesinden sonra birçok edebiyat dergisinde yazıları ve şiirleri yayımlandı.

2010'da yayınlanan “Nida” isimli kitabına 2011 Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü verildi.

ŞİİR KİTAPLARI

Yangın Yılları, Hüzün İsyan Olur, Dövüşen Anlatsın, Saklı Kalan, Su Çürüdü, Belki Yine Gelirim, Çocuksun Sen, Kalbim Unut Bu Şiiri- Seçmeler, Barbar ve Şehla, Yüzünün Doğusu Gül, Nida, Bakışın Senin

AHMET TELLİ - Yazarın Kitapları

Kapat