Sepetim (0) Toplam: 0,00

1959 yılında Mardin İli’nin Midyat ilçesine bağlı Bakısyan / Alagöz köyünde doğdu. İlköğrenimini 1970’te kendi köyünde bitirdikten sonra Orta dereceli eğitimini Nusaybin ve Mardin’de bitirdi. Süryanice öğrenimini de Mor Gabriel Manastırı’nda tamamladı. Ayrıca İngiltere’de mektupla İngilizce İncil eğitimi veren Soon Bible Course’u ve İstanbul’da Fono Mektupla Öğretim 2. Kursunu bitirdi. Süryanice, Türkçe, Arapça, Osmanlıca, İngilizce ve Kürtçe dillerini biliyor.

Eğitimini tamamladıktan sonra 1974 yılında Nusaybin’e bağlı Gündükşokro / Odabaşı Köyü Kilisesi’nde, kilise öğretmeni ve diyakos olarak göreve başladı. Bu görevi kesintisiz sekiz yıl sürdürdükten sonra Mardin Süryani Kadim cemaatinin ruhani reisi Rahip Cebrail Allaf ve Yönetim Kurulu’nun isteği üzerine, Turabdin Metropoliti Mor Timotheos Samuel Aktaş tarafından, 10 Mart 1985 tarihinde Mardin Süryani Kadim cemaatine hizmet vermek üzere papazlık rütbesiyle takdis edildi.

Süryani Ortodoks Kadasetli Patriği Moran Mor İğnatiyos Zakka I. Iwas’ın emirleri doğrultusunda 4 Mayıs 2003 tarihinde Mardin Metropoliti Mor Filüksinos Saliba Özmen tarafından Hori Episkoposluk rütbesine terfi edildi. Yirmi beş yıldır Mardin’deki Kırklar Kilisesi’nde Süryani cemaatine hizmet vermektedir.

Arama sonucunda hiçbir kayıt bulunamadı.
İsterseniz aşağıdaki formu kullanarak daha detaylı arama yapabilirsiniz.
-
0
Kapat